poniedziałek, 9 marca 2015

Nowości w SPSS Modeler 17


W ostatnich dniach IBM udostępnił nową, 17. już wersję flagowego produktu z rodziny SPSSIBM SPSS Modeler. Nowości dodane w bieżącej wersji wydają się być konsekwencją znaczących zmian wprowadzonych 15 miesięcy temu.

Zmianą, która jest najbardziej widoczna po uruchomieniu programu są nowe węzły umożliwiające wczytywanie podanych m.in. w formacie ESRI danych geoprzestrzennych, modyfikację tych danych, a także budowanie modeli predykcyjnych i wizualizacji na ich podstawie.



Wraz ze stworzeniem nowych węzłów stworzone zostały także nowe funkcje, zwane przestrzennymi. Przykład takiej funkcji stanowi funkcja close_to, która sprawdza, czy dwa obiekty mieszczą się w określonej odległości od siebie. Funkcja ta wydaje się bardzo przydatna przy warunkowym łączeniu zbiorów danych, gdzie jednym z warunków łączenia może być określony dystans między zdarzeniami (np. promień 100 metrów).

Dzięki wprowadzonym zmianom użytkownicy będą mieli możliwość budowania modeli przewidujących nie tylko skalę zjawiska, ale także miejsce i czas jego wystąpienia. Oczywistym jest, iż naturalnymi beneficjentami wprowadzonych funkcji są klienci chcący analizować procesy logistyczne, a także klienci z branży handlowej, którzy mogą przykładowo rozbudować istniejące modele segmentacji punktów sprzedaży o nowe dane - dane geoprzestrzenne.

W związku z omawianymi zmianami na myśl przychodzi mi krótki filmik ukazujący wykorzystanie narzędzi IBM SPSS przez policje w Memphis:


Innymi ciekawym zastosowaniem opisywanych funkcjonalności wydaje się analiza awarii w sieciach energetycznych i wodociągowych oraz analiza rozprzestrzeniania się korków w mieście lub powodzi.


W wersji siedemnastej programu IBM SPSS Modeler rozbudowana została nie tylko możliwość analizy danych geoprzestrzenych, ale także analiz BIG DATA. Zgodnie z oczekiwaniami, w obecnej wersji możliwa jest budowa i scoring większej liczby modeli po stronie źródła danych, w tym modeli służących do przeprowadzania analizy sekwencji (koszykowej) oraz analizy skupień. Odbiorcami tych zmian są w pierszej kolejności portale i sklepy internetowe trzymające dane na platformie Hadoop, które będą mogły tworzyć mechanizmy rekomendacji treści i produktów bez konieczności przesyłania i próbkowania danych między źródłem a serwerem obliczeniowym. Przyczyni się to z pewnością do skrócenia czasu i zwiększenia dokładności przeprowadzanej analizy.

Dodatkowo, modele analizy skupień budowane w oparciu o BIG DATA zostały rozbudowane o możliwość wykrywania skupień rzadkich, zwanych też anomaliami. Jest to przestroga m.in. dla osób trudniących się wyłudzeniami nienależnych świadczeń z tytułu ubezpieczeń AC. Od teraz modele służące identyfikacji nadużyć będą mogły być wzbogacone o szereg danych dostepnych ‘w sieci’, co wpłynie znacząco na wzrost ich trafności.


  


Należy również dodać, że oprócz wspieranych w wersji 16 źródeł danych, tj.: IBM InfoSphere BigInsights, Cloudera, Hortonworks, MapR, Apache, narzędzie wpiera dodatkowo Apache Cassandra, MongoDB oraz Oracle NoSQL.

Na koniec warto też wspomnieć, że SPSS Modeler 17 wspiera R w wersji 3.1. Dzięki temu użytkownicy dostają możliwość wykorzystania najnowszych bibliotek R w ramach przepływów danych SPSS, a także, dzięki kreatorowi Niestandardowych okien dialogowych dla R, definiowania oraz współdzielenia wezłów wykorzystujących owe biblioteki. 


Więcej o możliwościach i korzyściach płynących z integracji z R napiszę wkrótce....



P.S. Szczegółowe informacje dot. technologii IBM SPSS można znaleźć na stronie: 
http://spss-polska.pl/

Odszkodowania za opóźnione loty http://www.pay4delay.pl/
Odszkodowania za odwołane loty  http://www.pay4delay.pl/
Odszkodowani za odwołany lot  http://www.pay4delay.pl/
Odszkodowanie za opóźniony lot  http://www.pay4delay.pl/
Opóźniony lot odszkodowanie  http://www.pay4delay.pl/
Odwołany lot odszkodowanie  http://www.pay4delay.pl/
Overbooking odszkodowanie  http://www.pay4delay.pl/
Opóźniony samolot odszkodowanie  http://www.pay4delay.pl/

3 komentarze:

  1. Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy..

    OdpowiedzUsuń
  2. Życzę cierpliwości i odpowiedniej determinacji w prowadzeniu tego bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie napisane. Super wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń